Latem wielu z nas wyjeżdża nad morze. Nie brak jednak i takich, którzy o tej porze roku upodobali sobie górskie wycieczki. W zasadzie nie ma w tym nic dziwnego, bo ten, kto nie był w górach w pełni lata, może tylko żałować. Jednakże góry to nie tylko piękne widoki, ale również i niebezpieczeństwo. Szczególnie należy zwrócić tutaj uwagę na górskie wycieczki. Często wyruszamy na nie osobiście lub z kimś ze znajomych bądź rodziny. Wówczas jest to wycieczka bez przewodnika. Warto więc się do niej odpowiednio przygotować. O czym w związku z tym należy pamiętać, organizując górską wycieczkę?

Planowanie trasy

W pierwszej kolejności musimy dokładnie przygotować trasę naszej wycieczki. Oczywiście inaczej wygląda to w przypadku, kiedy to udajemy się w doliny, aniżeli wchodzimy na wysokie szczyty górskie, z których powrót zająć nam może nawet kilka godzin. Warto więc wyruszyć o odpowiedniej porze oraz zabrać ze sobą mapę dostępnych szlaków, którymi mamy zamiar się poruszać.

Buty i ubranie

Nie jest żadną tajemnicą, że bardzo ważne są tutaj również i buty, w których się poruszamy. Chodzenie po górach w sandałach czy tym bardziej klapkach nie jest najlepszym pomysłem. Otóż buty do górskich wycieczek powinny być wysokie i chronić kostkę. Poza tym na pewno powinny one być również nieprzemakalne.

Biorąc pod uwagę odzież, ubierać się należy warstwowo. Oznacza to tylko tyle, że kiedy będzie nam gorąco, zdejmujemy wówczas kolejne warstwy naszej garderoby i odwrotnie.

Sprzęt i prowiant

Jeśli wycieczki nie są zbyt trudne, wspomóc się można kijkami, które ułatwią nam chodzenie po górach. Z kolei w przypadku prowiantu na pewno nie można zapomnieć tutaj o butelce wody na każdą osobę. Najlepiej będzie, jeśli jest to woda niegazowana. Dodatkowo rozważyć można termos z ciepłą kawą czy herbatą. Na pewno nie należy brać żadnych napojów słodzonych, po których spożyciu nasze pragnienie jeszcze wzrośnie. Ponadto ważne są kanapki, batony, czekolada, a więc w zasadzie wszystko, co daje nam energię i zawiera cukier.

Na koniec wspomnijmy jeszcze o rozwadze i rozsądku. Warunki w górach zmieniają się na tyle często, że niekiedy warto zrezygnować ze zdobycia celu wyprawy, ale za to mieć poczucie bezpieczeństwa.