Trycholog: kim jest i czym się zajmuje?

Na całym świecie możemy znaleźć tysiące osób, które borykają się z nieestetycznymi problemami owłosionej skóry głowy. Łupież, nadmierne wypadanie włosów czy łuszczyca to tylko kilka z wielu dolegliwości, które mogą powodować nasz dyskomfort psychiczny, a także fizyczny. Z tego typu problemami należy udać się do trychologa, który na co dzień specjalizuje się w diagnozowaniu oraz leczeniu wszelkich dolegliwości związanymi z włosami oraz owłosioną skórą głowy. Kim jest trycholog i na czym opiera się jego praca?

 

Specjalista, nie lekarz

Po mimo ogromnego poziomu wiedzy i doświadczenia, trycholog nie jest lekarza, a specjalistą, który zajmuje się zmianami chorobowymi w obrębie włosów oraz owłosionej skóry głowy. Jego główną dziedziną są właśnie włosy oraz skóra głowy, o którą również należy dbać. Do głównych zadań trychologa należy przede wszystkim analiza stanu skóry głowy oraz cebulek włosów, dzięki której możliwe będzie przygotowanie i zastosowanie odpowiedniej kuracji leczniczej oraz sposobu pielęgnacji. Trycholog odpowiada również za analizę zmian skórnych, które mogą być objawami poważnych schorzeń takich jak np. łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry głowy.

 

Jak wygląda wizyta w gabinecie trychologicznym?

Wizyta w specjalistycznym gabinecie opiera się przede wszystkim na badaniu włosów oraz skóry głowy. Trichoskopia, czyli badanie to, jest bezinwazyjne i polega na dokładnym sprawdzeniu stanu skóry i włosów za pomocą kamery trychologicznej (mikroskopu). Już podczas pierwszej wizyty pacjent może dowiedzieć się co udało ustalić się podczas badania, ponieważ obraz z kamery jest na bieżąco omawiany przez trychologa.

 

Wizyta u trychologa może przynieść wiele nerwów, zwłaszcza jeśli spotykamy się z wybranym specjalistą po raz pierwszy. Przed wizytą u trychologa warto odpuścić sobie bezpośrednie mycie głowy oraz nakładanie wszelkiego rodzaju kosmetyków do pielęgnacji oraz stylizacji włosów, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na wynik badania, które będzie wykonane przez trychologa podczas wizyty. Po ustaleniu terminu wizyty, warto wykonać podstawowe badania krwi oraz zbadać poziom hormonów tarczycy, ferrytyny i żelaza. Wyniki te ułatwią postawienie ostatecznej i trafnej diagnozy.

 

Kiedy warto udać się do trychologa?

Do trychologa należy udać się, gdy na naszej skórze głowy zauważymy zmiany takie jak np. sporej ilości płatki łupieżu, zaczerwienienie na powierzchni skóry głowy czy miejscowe przerzedzanie się włosów. Niepokojące objawy, które mogą towarzyszyć tego typu zmianom, to przede wszystkim świąd, uczucie ściągnięcia skóry oraz oleista substancja pod paznokciami po drapaniu się po głowie.

 

Zapraszamy https://centrumzdrowegowlosa.pl/przeszczep-wlosow-krakow/