Gwiazdki hotelowe

Szukając hotelu, wielu zastanawia się, o czym świadczy liczba jego gwiazdek. Przede wszystkim trzeba się tutaj odnieść do standardu i udogodnień, jakich można się spodziewać w takim miejscu. Oczywiście im jest ich więcej, tym warunki są bardziej luksusowe. Mimo wszystko nie istnieje żaden międzynarodowy dokument, który zawierałby wymogi na zdobycie danej gwiazdki. Dlatego też traktować je trzeba nieco umownie, choć oczywiście jest to pewien czynnik oceny danego obiektu.

Hotel 1- i 2-gwiazdkowy

Hotele jednogwiazdkowe to jak nie trudno się domyślić obiekty o najmniejszej liczbie usług dodatkowych, które są wliczone w cenę. Pokój w takich hotelu powinien posiadać podstawowe wyposażenie, a więc łóżko, szafę bądź wnękę garderobianą, szafkę nocną lub stolik, biurko bądź stół, krzesło dla każdego gościa, lustro, wieszak, lampkę nocną, lampkę do pracy, oświetlenie górne, a także dostęp do przynajmniej jednego gniazdka elektrycznego. Nie musi on mieć łazienki. Ta może być wspólna na korytarzu.

Bardzo podobne wyposażenie znajdziemy również w hotelach 2-gwiazdkowych. Te powinny mieć jeszcze bagażnik. Również nie muszą posiadać oddzielnej łazienki. Minimalna powierzchnia pokoju jednoosobowego w hotelu jednogwiazdkowym to 8 metrów kwadratowych. W hotelu z dwoma gwiazdkami jest ona o metr większa.

Hotel 3-gwiazdkowy

Nieco lepiej wygląda to już w pokojach hoteli trzygwiazdkowych. W tym przypadku łazienka musi się już znajdować i być wyposażona w wannę z baterią i natryskiem lub kabinę natryskową. Oczywiście znajdować się w niej muszą także umywalka, półka i WC. Jego minimalna powierzchnia to 10 metrów kwadratowych, jeśli mówimy o pokoju jednoosobowym.

Hotel 4-gwiazdkowy

W łazienkach takich hoteli mamy już wyposażenie uzupełniające, a więc między innymi lustro, gniazdko z osłoną, pojemnik na śmieci, mydełko toaletowe bądź dozownik z mydłem w płynie, ręcznik, ręcznik kąpielowy i jednorazowy kubek lub szklankę. Minimalna powierzchnia całego pomieszczenia to 12 metrów kwadratowych.

Hotel 5-gwiazdkowy

Te hotele są już niezwykle komfortowe. Mimo że wyposażeniem podstawowym nie różnią się wiele od tych w hotelach o mniejszej liczbie gwiazdek, to jednak wiele komfortu gwarantuje tu wyposażenie uzupełniające. Ponadto są to często hotele o dobrej lokalizacji, pysznej kuchni i wielu innych udogodnieniach. Dodajmy jeszcze, że minimalna powierzchnia pomieszczenia w takim hotelu sprowadza się do 14 metrów kwadratowych.